turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Ocak 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Yerel sonlu gruplarda merkezleyen derinliği

Kıvanç Ersoy
Berlin Özgür Üniversitesi, Almanya

$G$ sonsuz bir grup  ve  $\Gamma_r$ kümesi $G$'nin bütün $r$-üreteçli altgruplarının kümesi olsun. $\Gamma_r$'deki herhangi bir $F$ altgrubu için $C_G(F)$'in sonlu üreteçli olduğu en küçük $r$ sayısına G grubunun merkezleyen derinliği diyoruz. Eğer $G$'nin her sonlu üreteçli $Q$ altgrubu için $C_G(Q)$  sonsuz üreteçli ise, $G$'nin merkezleyen derinliği sonsuz diyoruz.

Önerme 1. $G$ sonsuz, yerel sonlu, lineer basit bir grup olsun. $C_G(F) = 1$ olan 2-üreteçli bir $F$ altgrubu vardır. Dolayısıyla $G$'nin merkezleyen derinliği 2'dir.

Önerme 1'in karşı yönü Problem 2'de sorulmuştur:

Problem 2. Merkezleyen derinliği 2 olan her basit yerel sonlu grup lineer midir?

Problem 2'ye verilecek pozitif bir yanıt yerel sonlu basit gruplar için lineerliğin iyi bir tarifini verir. Bu konuşmada bu açık sorudan bahsedeceğiz. Ayrıca mertebesi pq olan her $F$ Frobenius grubu için onu içeren ve $C_G(F)$ bölünebilir değişmeli olan bir $G$ yerel sonlu basit grubu olduğunu kanıtlayacağız.

 


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 10.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır