turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Ocak 2021, 15:20


Nesin Matematik Köyü Geometri Seminerleri

4 ve yukarısı yüksek boyutlarda Geometri ve Topoloji

Mustafa Kalafat
Nesin Matematik Köyü, Türkiye

Yüksek boyutlarda geometri konularıyla ilgili bir tanıtım konuşmasıdır. Öncelikle, n-boyutlu kürenin yüzey alanı ve iç hacminin nasıl hesaplanıldığından bahsedeceğiz. İkinci olarak düğümler teorisi ve geometriyle ilgisinden bahsedilecektir. Örneğin Milnor'un teoremine göre, total eğriliği 4pi den büyük olan sicimlerin düğümlü olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Hiperbolik düğüm nasıl olur onu anlatacağız. Son olarak, koni kesitlerinin reel projektif uzayda nasıl doğal olarak yattığından, projektif uzay ve Klein şişesinin yatması için niye üst boyutlara ihtiyaç olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca kompleks projektif uzay ve bazı Lie grupların hacminin, üzerine metrik konarak hesaplanabileceğine değineceğiz. Konuşma Türkçe olup, lisans ve üstü öğrencilerine yöneliktir. Konuya uzak olan, ilgilenen öğretim üyeleri de davetlidir.

 


NOT: Zoom bağlantısından yayın yapılacaktır. Toplantı kodu/ID: 842 5215 9903 Şifre: Geometri bilgileriyle erişim sağlanabilir.

Geometri, Topoloji Türkçe
Zoom (Bağlantı aşağıda bulunmaktadır)
İlgili Web Bağlantısı

adgs 02.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır