turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Aralık 2020, 13:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Lisansüstü Seminerleri

The Proof and Consequences of Entropy Conjecture

Metin Bardavid
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

We will try to conceptualize a basic introduction to probability theory and quantum mechanics. There are a wide variety of open questions regarding the useful methods to find parameters that can be of importance in experimental quantum mechanics - or quantum information theory. In mathematics this question arises in the Shannon conjecture (the Shannon Entropy problem), this was proved in 2004 by four mathematicians Artstein, Ball, Barthe, and Naor. This version is a purely analysis problem, and is very much related to important characteristics of Fisher informa- tion, Entropy, and the Normal/Gaussian distribution. We will try to look at how they proved the entropy conjecture, and why it is of importance for physics motivated theories.


NOT: Zoom Meeting ID: 971 7887 1153 / Passcode: BounMath

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

osavk 21.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır