turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Kasım 2020, 18:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Understanding symplectic fillings of contact manifolds via algebraic varieties

Bahar Acu
Northwestern University, Amerika Birleşik Devletleri

This talk is an attempt for a (pandemic-conscious) invitation to contact topology via an algebro-geometric approach with the caveat that we admit having little to no understanding of many concepts in algebraic geometry. A very useful strategy in studying topological manifolds is to factor them into smaller pieces. Briefly, an "open book decomposition" on an $n$-dimensional manifold (the open book) is a type of fibration over a circle that helps us study our manifold in terms of its $(n-1)$-dimensional fibers (the pages) and $(n-2)$-dimensional boundary of these fibers (the binding). Open books provide a natural framework for studying the topological properties of a geometric phenomenon called "contact structures" on smooth manifolds. In this talk, we aim to provide an exposition of results, some of which are fruits of several joint works, concerning "symplectic fillings" of contact manifolds given by certain classes of algebraic varieties using their "supporting" open books.


NOT: UCGEN, cebirsel geometriden yolu geçen araştırma konularına dair haftalık online seminerler serisi.

Cebirsel Geometri İngilizce
Çevrimiçi
İlgili Web Bağlantısı

osavk 10.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır