turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Ekim 2020, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Infinitesimal regulators

Sinan Ünver
Koç University, Türkiye

We will describe a construction of infinitesimal invariants of thickened   one dimensional cycles in three dimensional space, which are the simplest cycles that are not in the  Milnor range. The construction also allows us to prove the infinitesimal version of the strong reciprocity conjecture for thickenings of all orders.  Classical analogs of our invariants are based on the dilogarithm function and our invariant could be seen as their infinitesimal version. Despite this analogy,  the infinitesimal version  cannot be obtained from their classical counterparts through a limiting process.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Online

admin 19.10.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır