turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ağustos 2020, 19:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Separating Periods of Quartic Surfaces

Emre Sertöz
Leibniz University Hannover, Almanya

Kontsevich--Zagier periods form a natural number system that extends the algebraic numbers by adding constants coming from geometry and physics. Because there are countably many periods, one would expect it to be possible to compute effectively in this number system. This would require an effective height function and the ability to separate periods of bounded height, neither of which are currently possible. 

In this talk, we introduce an effective height function for periods of quartic surfaces defined over algebraic numbers. We also determine the minimal distance between periods of bounded height on a single surface. We use these results to prove heuristic computations of Picard groups that rely on approximations of periods. Moreover, we give explicit Liouville type numbers that can not be the ratio of two periods of a quartic surface. This is ongoing work with Pierre Lairez (Inria, France).


NOT: UCGEN, cebirsel geometriden yolu geçen araştırma konularına dair haftalık online seminerler serisi. Ayrıntılı bilgi için: https://sntp.ca/ucgen/

Cebirsel Geometri İngilizce
Çevrimiçi

osavk 18.08.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır