turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Haziran 2020, 21:00


Bilim Ve Aydınlanma Akademisi Seminerleri

Matematikte Sonsuzluklar

Yıldıray Ozan
ODTÜ, Türkiye

Seminerde ilk önce Georg Cantor'un küme teorisi kısaca tanıtılacak. Bu arada sayılabilir ve sayılamaz çokluklarla ilgili temel kavramlardan ve bazı sonuçlardan örnekler ortaya konacak. Daha sonra (Bertrand) Russell Paradoksu'na ve yol açtığı problemlere kısaca değinilecek. Bunun ardından, Cantor'a yaşamının sonuna kadar acı çektiren ve sonrasında Kurt Gödel'in (Incompleteness) Eksiklik Teoremi olarak anılan çalışmalar üzerine konuşulacak. Konuşmanın ikinci bölümünde ise geometrideki sonsuzluk kavramlarından bahsedilecek. Bu arada Öklit Geometrisi, Küresel, Projektif ve Hiperbolik geometri kavramları tanıtılacak. Son olarak ise Gauss-Bonnet Teoremi'ni izah edilecektir.

Matematik Tarihi Türkçe
YouTube
İlgili Web Bağlantısı

admin 08.06.2020_13:14'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır