turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Aralık 2019, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

On Truncated Toeplitz Operators

Uğur Gül
Hacettepe University, Türkiye

The closed subspaces of the Hardy-Hilbert space of the unit disc which are invariant under the backward shift are called model spaces. These spaces were defined and investigated by Sarason and DeBranges in 70`s. Operator theory in particular theory of Toeplitz operators on these spaces was begun by the paper "On Algebraic Properties of Truncated Toeplitz Opeartors" of Sarason which was published in 2007 and became popular in the last two decades. In this expository talk I aim to investigate the theory of truncated toeplitz operators with special emphasis on structure of C*-algebras generated by these operators which is the main result of Garcia and Ross. The talk aims to attract young researchers, in particular graduate students, into this very interesting field of Operator Theory.
Analiz İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır