turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Kasım 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Linear subspaces in algebraic varieties. II: Niemeier lattices

Alexander Degtyarev
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

Using the arithmetical reduction suggested in the previous talk, I will prove the two new theorems stated there, viz., “the number of tritangents to a smooth plane sextic is at most 72”, and “the number of 2-planes in a smooth cubic 4-fold is at most 405” (joint with I. Itenberg and J.Ch. Ottem). To this end, we will embed the appropriately modified lattice of algebraic cycles to a Niemeier lattice and study certain configurations of square 4 vectors in the latter. I will try to explain the advantages of this approach and outline the principal techniques used in counting square 4 vectors.

NOT: Tea and cookies will be served before the talk.

Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, ODTÜ.

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır