turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Kasım 2019, 14:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

A Local Version of Wiener's Theorem on Absolutely Convergent Fourier Series

Sergey Favorov
Karazin's Kharkiv University, Ukrayna

The well-known Wiener theorem states that if the function $f$ is bounded away from zero on $[0, 2π]$ and has an absolutely convergent Fourier series expansion, then the function $\dfrac{1}{f}$ has the same property. A local version of this theorem is proved without the condition of boundedness away from zero. It also extends to Dirichlet series. Applications: 1) in the theory of quasicrystals (a new sufficient condition for the representability of a discrete measure support in Euclidean space as the union of a finite number of lattices) 2) a new sufficient condition for a discrete set in Euclidean space to be a set of coherent frequencies
Analiz İngilizce
SA-Z18

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır