turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Kasım 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Einstein's Equations as Applied to the Whole Universe

Bayram Tekin
METU, Türkiye

Theoretical Cosmology received half of the 2019-Nobel prize for the first time. I will explain the details of how, using Einstein's equations, we understand the past, the present and the possible future of the Universe. Cosmic Microwave background plays an important role in our understanding: it gives us spectacular details about how the Universe was around about 0.5 million years old. The observed structures, such as galaxies, galaxy clusters, etc. of the current universe come from acoustic (sound) waves in the earlier Universe and the reason for sound waves goes back to the beginning of the universe when quantum fluctuations dominated the scene. I will try to explain in pedagogical terms the quantum origin of the observed structure.
Matematiksel Fizik İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır