turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Ekim 2019, 14:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

A one-dimensional probabilistic packing problem

Gökhan Yıldırım
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

Consider n molecules lined up in a row. From among the n - k + 1 nearest neighbor k-tuples, we select one uniformly randomly and bond the k molecules together. Then from the remaining nearest neighbor k-tuples, we select one uniformly randomly and bond the k molecules together. We continue this way until there are no nearest-neighbor k-tuples left. Let M(n;k) denote the random variable that counts the number of bonded molecules, and let E[M(n;k)] denote the the expected value of M(n;k). I will present the proof of the following result by R. G. Pinsky [1]: E(M(n;k))/n converges to an explicit constant p(k) as n tends to infinity. The result for k = 2 goes back to an article in 1939 by Paul Flory, 1974 Nobel Laureate in Chemistry. Some open problems will be discussed at the end of the talk.

NOT: Konuşma sonrasında çay-kurabiye ikramı yapılacaktır.

Analiz İngilizce
SA - Z18

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır