turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Eylül 2019, 14:30


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Global Well-posedness Of An Inviscid Three-dimensional Pseudo-Hasegawa-Mima-Charney-Obukhov Model

Edriss S. Titi
University of Cambridge, Texas A&M University and Weizmann Institute of Science, Amerika Birleşik Devletleri

The 3D inviscid Hasegawa-Mima model is one of the fundamental models that describe plasma turbulence. The same model is known as the Charney-Obukhov model for stratified ocean dynamics, and also appears in literature as a simplified reduced Rayleigh-Bénard convection model. The mathematical analysis of the Hasegawa-Mima and of the Charney-Obukhov equations is challenging due to the their resemblance with the Euler equations. In this talk, we introduce and show the global regularity of a model which is inspired by the inviscid Hasegawa-Mima and Charney-Obukhov models, named a pseudo-Hasegawa-Mima model. The introduced model is easier to investigate analytically than the original inviscid Hasegawa-Mima model, as it has a nicer mathematical structure. To establish our global regularity result we implement a new logarithmic inequality, generalizing the Brezis-Gallouet-Berzis-Wainger inequalities. (This is a joint work with C. Cao and A. Farhat.)
Matematiksel Fizik İngilizce
IMBM Seminar Room, Boğaziçi University South Campus

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır