turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Nisan 2019, 14:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

New Classes of Spherically Symmetric, Inhomogeneous Cosmological Models

Yaghoub Heydarzade
Bilkent University, Türkiye

We present two classes of non-singular, inhomogeneous, spherically symmetric solution of the Einstein-Maxwell-Perfect fluid field equations with cosmological constant generalizing the Vaidya-Shah solution. Some special limits of our solution reduce to the known inhomogeneous charged perfect fluid solutions of the Einstein field equation and under some other limits we obtain new charged and uncharged solutions with cosmological constant. We show that there exist some spacelike surfaces where the pressure and mass density of the fluid distribution diverge. We study the behavior of our new solutions in their general form as the radial distance goes to zero and infinity, and also in the neighborhood of the big-bang singularity as well as for the late times.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Bilkent Matematik Bölümü Seminer Odası SA - 141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır