turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Nisan 2019, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

How often does a polynomial hit a square?

Mohammad Sadek
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

Given a polynomial with integer coefficients, number theorists investigate the possible values that this polynomial may attain over the set of rational numbers. In particular, they have been extensively studying the possibility of a polynomial to assume a square rational value. It turns out that seeking an answer to this question ties number theory to geometry. A Polynomial in one variable will lead us to study the arithmetic of algebraic curves. We will spend sometime explaining the geometry beneath the question when the degree of the polynomial is 3. If the polynomial is in more than one variable, then the geometric structure is remoter. In the latter case, we will present some of the old and recent developments in the theory.
Cebir İngilizce
FENS building on Sabancı Campus in room G035

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır