turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mart 2019, 14:30


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Bir Sınıf Sturm-Liouville Operatörü için Düz ve Ters Problem Üzerine

Hanlar Reşidoğlu
Mersin Üniversitesi, Türkiye

Çalışmada [0,) yarıekseninde 2 y  q(x)y  (x)y (1) denklemi y(0)  hy(0)  0 (2) sınır koşulu ile birlikte ele alınır, burada q(x) 0 (1 x) q(x) dx      (3) koşulunu sağlayan gerçel fonksiyondur, h keyfi bir gerçel sayıdır,  karmaşık bir parametredir,  (x) sınırlı sayıda süreksizlik noktası olan pozitif bir parça sabitidir. Bu çalışmadada, (1) - (3) sınır değer problemi için saçılma teorisinin düz ve ters problemini araştırıyoruz .  (x) 1durumunda saçılmanın ters probleminin tam çözümü [1-3] 'te verilmiştir. [4] ve [5] 'de, dönüşüm operatörü kullanılarak saçılmanın ters probleminin çözümü, [0,a] and [a,) gibi aralıklarta iki ters problemin çözümüne indirilmiştir. 3 ( ) 1 x   süreksiz durumda, (1) denkleminin Jost çözümünün yeni (üçgen olmayan) integral gösterimini kullanarak saçılmanın ters problemi [6,7]’de tamamen çözüldü. Bu durumda, ()x  fonksiyonun süreksizliği, Jost çözümünün yapısını ve ters problemin temel denklemini güçlü bir şekilde etkiler. ( ) 0 qx  olduğu durumda ters problemin çözümünün tekliği [7] ve [8]’ de incelenmiştir. Parçalı-sabit katsayılı bir dalga denklemi için ters problem [9] ve [10]’da çözülmüştür. Anahtar Kelimeler: Sturm-Liouville, Ters Problem, Özdeğerler.
Diferansiyel Denklemler Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-İstatistik Seminer Salonu
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

selcukuniv 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır