turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Mart 2019, 15:30


Sabancı Üniversitesi Matematik Konuşmaları

The mechanics and mathematics of bodies described by implicit constitutive equations

K. R. Rajagopal
Texas A&M University, Amerika Birleşik Devletleri

After discussing the rationale and the need for the development of implicit constitutive relations, both from philosophical and pragmatic viewpoints, to describe the response of both non-linear fluids and solids, I will discuss applications wherein they can be gainfully exploited. It will be shown that such implicit relations can explain phenomena that have hitherto defied adequate explanation such as fracture and the movement of cracks in solids, and such models have the potential to describe the response of fluids with properties that depend both on the invariants of the stress and appropriate kinematical variables. The models also provide a new way to look at turbulence in fluids. Implicit models also provide a framework for describing important problems concerning the flow of non-linear fluids through porous media due to high pressure gradients. Moreover, such implicit constitutive relations lead to governing equations that possess characteristics which are desirable both from the point of view of qualitative mathematical and numerical analysis.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Minerva Palas, Bankalar Caddesi 2, Karaköy, İstanbul.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır