turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Şubat 2019, 10:40


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

The p-solvable case of two conjectures on structures within the source algebra

Laurence Barker
Bilkent University, Türkiye

The source algebra of a block is an algebra equipped with an action of the defect group as automorphisms. Luis Puig, the predominant pioneer of the modern approach to p-local group representation theory, speculated that the source algebra of a block captures all the p-local invariants. Perhaps the p-local invariants should be, by definition, the invariants of the source algebra. Yet the source algebra remains enigmatic. The following work is joint with Matthew Gelvin. Two conjectures on the structure of the source algebra were discussed by Gelvin in the Algebra Seminar last week. We shall review them in the more general context of almost-source algebras. We shall outline a proof that, for any block of a p-solvable group, there exists an almost-source algebra for which the conjectures hold.
Cebir İngilizce
Bilkent Matematik Bölümü Seminer Odası SA - 141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır