turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Kasım 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Progress in Ultrafast Optics stimulated by invention of Chirped Pulse Amplification Technique.

Ihor Pavlov
ODTÜ, Türkiye

Progress in lasers, which can generate ultrashort optical pulses opened a new area with numerous applications in modern physics, chemistry, biology, and micro- nano-engineering. High electric field of femtosecond laser pulse and accompanying strong nonlinear effects provide precise control of laser-material modification through removal and refraction index change. From the other hand, ultrashort optical pulse by itself became inevitable tool for time-resolved investigations of laser-material interaction. All these achievements became possible after the invention of Chirped Pulse Amplification (CPA) technique, which allowed the scaling of the pulse energy up to several orders of magnitude in comparison with the previous results. In my talk I will discuss the history of high peak intensity lasers development, the main physical principles behind of CPA technique, and several central applications of ultrashort lasers.
Matematiksel Fizik İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır