turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Kasım 2018, 10:40


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

An introduction to fusion systems, Alperin's Weight Conjecture, Linckelmann's Gluing Conjecture, part 2

Laurence Barker
Bilkent University, Türkiye

We shall introduce the fusion system of a block, constructing it as a subquotient category of the transporter category of the G-poset of Brauer pairs. We shall use it to express Puig's reformulation of Alperin's Conjecture, which is a p-local assertion in Puig's strong sense. Examples show that the fusion system cannot be the sole p-local invariant involved. Like a New Year tree, the fusion system has to be decorated. The appropriate decorations consist of twists of the automorphism groups at some special objects called the centric objects. Linckelmann's Gluing Conjecture says that those twists can be unified, realized as a single twist of the category algebra of the centric part of the fusion system.
Cebir İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA - 141.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır