turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Kasım 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Additively Manufactured Lattice Structures: Design, Uncertainty Quantification and Validation

Recep M. Görgülüarslan
Department of Mechanical Engineering, TOBB, Türkiye

Lattice structures have a network of interconnected strut members which can be fabricated with the recent advancements in additive manufacturing (AM) techniques. Uncertainties, introduced by the AM processes to the fabricated strut members of lattice structures, influence the overall product performance resulting in inaccurate predictions of reality and increased complexity in the computational models. In this talk, a multi-level upscaling and validation framework, which is established to enable accurate estimation of the performance of AM-fabricated lattice structures under uncertainties, will be described. The applicability of the framework in lattice structures design without the use of expensive simulations and optimization processes will be demonstrated.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM, METU
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır