turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Kasım 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geometri Seminerleri

Tight Contact Structures on Small Seifert Fibered Spaces

Kürşat Yılmaz
ODTÜ, Türkiye

Small Seifert fibered space is a Seifert fibered space with three exceptional fibers. There is an invariant of Seifert fibered spaces which is called Euler number (e_0). In this talk, the classification of tight contact structures on some small Seifert fibered 3-manifolds will be given. The classifications are based on understanding the interaction between different techniques and theories known as Dehn surgery, contact surgery, bypass technique, and convex surface theory. The complete classification of the tight contact structures on small Seifert fibered spaces having e_0 is less than or equal to -3, and greater than or equal to 1 is given by Wu. The case where e_0 is equal to 0 is also completed by Ghiggini, Lisca and Stipsicz. The case when e_0 is -1 or -2 is still open. We will give some partial results when e_0 is equal to -1 by using the work of Mark and Tosun.
Geometri, Topoloji İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır