turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Kasım 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Finite Groups Having Non-normal T.I. Subgroups

Muhammed Yasir Kızmaz
ODTÜ, Türkiye

The structure of a finite group $G$ having a nonnormal T.I. subgroup $H$ which is also a Hall $\pi$ subgroup is studied. As a generalization of a result due to Gow, we prove that $H$ is a Frobenius complement whenever $G$ is $\pi$-separable. This is achieved by obtaining the fact that Hall T.I. subgroups are conjugate in a finite group. We also prove two theorems about normal complements one of which generalizes a classical result of Frobenius.
Grup Teorisi İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır