turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Ekim 2018, 12:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Exact and asymptotic enumeration of integer partitions

Jehanne Dousse
Universität Zürich, İsviçre

A partition of n is a non-increasing sequence of positive integers whose sum is n. Though their definition is easy to state, partitions are very difficult to count, and no simple formula is known for their number. However, it is possible to obtain nice asymptotics formulas. This was first done by Hardy and Ramanujan using the circle method, which relies on the modularity of the generating function for partitions. In the first part of the presentation, we will discuss their method and our recent generalisation to Jacobi forms. Another approach is to show that different sets of partitions have exactly the same cardinality. For example for all n, the number of partitions of n into distinct numbers equals the number of partitions of n into odd numbers. In the second part of the talk, we will discuss identities of this type - some arising from representation theory - and present a new method to refine and generalise them.
Cebir İngilizce
FENS G015
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır