turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Ekim 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Bounds for the rank of the finite part of Operator K-Theory

Süleyman Kağan Samurkaş
ODTÜ, Türkiye

We derive a lower and an upper bound for the rank of the finite part of operator K-theory groups of maximal and reduced C*-algebras of finitely generated groups. The lower bound is based on the amount of polynomially growing conjugacy classes of finite order elements in the group. The upper bound is based on the amount of torsion elements in the group. We use the lower bound to give lower bounds for the structure group S(M) and the group of positive scalar curvature metrics P(M) for an oriented manifold M. We define a class of groups called “polynomially full groups” for which the upper bound and the lower bound we derive are the same. We show that the class of polynomially full groups contains all virtually nilpotent groups. As example, we give explicit formulas for the ranks of the finite parts of operator K-theory groups for the finitely generated abelian groups, the symmetric groups and the dihedral groups.
Cebir İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Odası

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır