turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Mart 2018, 14:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Hypercyclic Algebras

Frédéric Bayart
Universite Blaise Pascal, Fransa

Let X be a topological space and let T be a bounded operator on X. We say that T is hypercyclic if T admits a dense orbit, namely if there exists a vector x ∈ X, called a hypercyclic vector for T, such that {T^nx; n ≥ 0} is dense in X. We shall denote by HC(T) the set of hypercyclic vectors for T. It is known that, provided HC(T) is nonempty, then it has some nice topological and algebraic properties. For instance, HC(T)∪ {0} always contains a dense subspace, and there are nice criteria for the existence of a closed infinite-dimensional subspace in it. When moreover X is an algebra, it is natural to study whether HC(T) contains a nontrivial algebra. In this talk, we will explain some recent (negative and positive) results on this problem.

NOT: Please notice the change in time and place!

Cebir İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır