turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Kasım 2017, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On the Use of Penalty MCMC for Differential Privacy

Sinan Yıldırım
Sabancı University, Türkiye

We view the penalty algorithm of Ceperley and Dewing (1999), a Markov chain Monte Carlo (MCMC) algorithm for Bayesian inference, in the context of data privacy. Specifically, we study differential privacy of the penalty algorithm and advocate its use for data privacy. We show that in the simple model of independent observations the algorithm has desirable convergence and privacy properties that scale with data size. Two special cases are also investigated and privacy preserving schemes are proposed for those cases: (i) Data are distributed among several data owners who are interested in the inference of a common parameter while preserving their data privacy. (ii) The data likelihood belongs to an exponential family. The results of our numerical experiments on the Beta-Bernoulli and the logistic regression models agree with the theoretical results.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Seminar room, Bomonti Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır