turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Ekim 2017, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Random Pattern-Avoiding Permutations

Gökhan Yıldırım
York University, Kanada

A permutation σ is an arrangement of the numbers in [n]:={1,2,…,n}. The set of all permutations on [n] is denoted by S_n. A pattern of length k is simply a permutation τ in S_k. This pattern is said to be contained in a permutation σ in S_n if there is a subsequence of σ of k elements that appears in the same relative order as the pattern τ. For example, the pattern 231 is contained in the permutation 246315 because the latter contains the subsequence 463 or 261. We say that σ avoids the pattern τ if σ does not contain τ. I will describe what we can prove about probabilistic properties of pattern-avoiding permutation classes. Specifically, I will present some results on the famous ``longest increasing subsequence problem" in this context. Collaborator: Neal Madras (Department of Mathematics and Statistics, York University, Canada)
İstatistik İngilizce
S212

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır