turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Mart 2017, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Numerical Solution for a General Class of Nonlocal Nonlinear Wave Equation

Gulcin M. Muslu
Istanbul Technical University, Türkiye

In this talk, we consider a general class of nonlocal nonlinear wave equation arising in one-dimensional nonlocal elasticity. The model involves a convolution operator with a general kernel function whose Fourier transform is nonnegative. We propose a Fourier collocation numerical method for the nonlocal nonlinear wave equation. We first test our scheme for some examples of nonlocal nonlinear wave equation, such as generalized improved Boussinesq equation and the higher-order Boussinesq equation which arise from the suitable choices of the kernel function. We prove the convergence of the semi-discrete schemes in an appropriate energy spaces. We consider three test problems concerning the propagation of a single solitary wave, the interaction of two solitary waves and a solution that blows-up in finite time. We then extend our convergence proofs to the nonlocal nonlinear wave equation including more general kernels. To understand the structural properties of the solutions of nonlocal nonlinear wave equation, we present some numerical results illustrating the effects of the kernel function on the solutions.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır