turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mart 2017, 15:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Some Density Ramsey type results

Konstantinos Tyros
Koç University, Türkiye

The aim of this talk is to present the density versions of the Hales-Jewett Theorem and the Carlson-Simpson Theorem. The Hales-Jewett Theorem is one of the most representing results in Ramsey theory. Its density version was first proved by H. Furstenberg and Y. Katznelson in 1991 using Ergodic Theory. However, since then, combinatorial proofs have been discovered. The Density Hales-Jewett Theorem has as a consequence Szeméredi’s Theorem on arithmetic progressions as well as its multidimensional version. The Density Carlson-Simpson Theorem is an extension of the Density Hales-Jewett Theorem and concerns the space of the left variable words.
Çizge Kuramı ve Kombinatorik İngilizce
TB 250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır