turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Mart 2017, 16:00


TED Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

The slope inequality for Lefschetz fibrations

Adalet Çengel
TED University, Türkiye

The theory of Lefschetz fibrations is a tool to understand the topology of symplectic 4 −manifolds via positive factorizations in mapping class group. The slope $\lambda_f$ of a Lefschetz fibration is a numerical invariant which is determined by the Euler characteristic and the signature. Hain conjectured that every relatively minimal genus-$g$ Lefschetz fibration $f: X \to \mathbb{S}^2$ satisfies the slope inequality $\lambda_f \geq 4 − 4/\lambda$. Recently, Naoyuki Monden constructed Lefschetz fibrations over the two-sphere which do not satisfy the slope inequality. In this talk, I will establish new examples of Lefschetz fibrations having slope less than the ones that Monden constructed.
Geometri, Topoloji İngilizce
A-216

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır