turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Aralık 2016, 16:00


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A Tale of Three Co's: Coalgebras, Cohomology and Computations

Atabey Kaygun
Istanbul Technical University, Türkiye

Associative and unital algebras are well-known objects. In this talk, we are going to investigate their categorical duals called ''coalgebras.'' To motivate their use, we will introduce them purely computationally with several examples. After a brief introduction to simplicial and cyclic objects, and the two-sided bar complex of algebras and coalgebras, we will demonstrate a few cohomological computations. We will finish the talk by introducing algebra/coalgebra duality pairing on the level of simplicial/cyclic objects and bar complexes, and then investigate the use of such pairings in calculations of cohomology. (Parts of this talk are from our joint work with Serkan Sütlü from Işık University.)
Cebir İngilizce
SCI 103

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır