turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Kasım 2016, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Euler Toplamları

Ayhan Dil
Akdeniz Üniversitesi, Türkiye

Seri kavramı matematiğin ve uygulama alanlarının en temel araçlarından birisidir. Euler toplamları da Riemann zeta fonksiyonu ile ilişkili bir takım seri ailelerinin genel adıdır. Goldbach'ın Euler'e yazdığı bir mektupla başlayan bu toplamların sistematik çalışılması serüveni, günümüzde ilginç başka uygulama alanlarını da kapsayacak biçimde gelişmektedir. Bu konuşmada Euler toplamlarının tarihçesinden, temel sonuçlarından bahsedilip harmonik zeta fonksiyonu ve genelleştirmeleri ile ilgili bilgiler verilmesi planlanmaktadır.
Sayılar Teorisi Türkçe
Yaşar Ataman Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır