turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Ekim 2016, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Approximate Optimality of Finite Models in Stochastic and Decentralized Control

Naci Saldi
University of Illinois at Urbana Champaign, Amerika Birleşik Devletleri

For stochastic control problems with uncountable state and action spaces, the computation of optimal policies is known to be prohibitively hard. In this talk, we will present conditions under which finite models obtained through quantization of the state and action sets can be used to construct approximately optimal policies. Under further conditions, we obtain explicit rates of convergence to the optimal cost of the original problem as the quantization rate increases. We then extend our analysis to decentralized stochastic control problems, also known as team problems, which are increasingly important in the context of networked control systems. We show that for a large class of sequential team problems one can construct a sequence of finite models obtained through the quantization of measurement and action spaces whose solutions constructively converge to the optimal cost. The celebrated counterexample of Witsenhausen is an important special case that will be discussed in detail. (Joint work with Serdar Yuksel and Tamas Linder)
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Cryptology Lab.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır