turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Nisan 2016, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Cross ratio problem on some subclasses of univalent functions

Yusuf Avcı
Nişantaşı University, Türkiye

Let $D$ be a simply connected domain in the closed complex plane $\mathbb{C}$. For given distinct poins $z_k\, (k=1,...,4)$ in $D$, let $(z_1,z_2,z_3, z_4)$ denote their cross ratio. It is well-known that if $w=h(z)$ is a M\" obius transformation and $w_{k}=h(z_{k})$, then $(z_1, z_2, z_3, z_4)=(w_1, w_2, w_3, w_4)$ but it may not be so if $h$ is an arbitrary univalent function in $D$. If $w=f(z)$ is univalent in $D$, then the quotient $(w_1, w_2, w_3, w_4)/(z_1, z_2, z_3, z_4)$, denoted by $Q(f)$, determines a {\bf\emph{measure of deviation}} of $f$ from a M\" obius transformation. So there arises the problem of finding the variability region of $Q(f)$ when $f$ belongs to a class of univalent functions which is compact in the space $H(D)$ of holomorphic functions in $D$. In this talk we will point out a couple of results in this direction and give a concrete result for a small class ``univalent second degree polynomials.''
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır