turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mart 2016, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

On West compactifications of locally compact abelian groups

Elçim Elgün
Lakehead University, Kanada

It is known that, using an idea of T. T. West, the unit ball of $L^{\infty}[0,1]$ can be identified as a compactification of $\mathbb{Z}$. In this talk, we will generalize this result to any locally compact Abelian group $G$. Depending on the algebraic properties of $G$, we will construct a semigroup compactification as a certain compact subsemigroup of $L^{\infty}[0,1]$, which is a quotient of both the Eberlein compactification, $G^e$, and the weakly almost periodic compactification, $G^w$, of $G$. The concrete structure of these compact quotients allows us to gain insight into known results by G. Brown, W. Moran, J. Pym and B. Bordbar, where for groups $G= \mathbb{Z}$ and $G=\mathbb{Z}_q^{\infty}$, it is proved that $G^w$ contains uncountably many idempotents and the set of idempotents is not closed.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır