turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Şubat 2016, 15:45


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Üzerinde reel yapı olan mercek uzayları ve ahenkli cerrahi

Ferit Öztürk
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Kapalı, yönlü, 3 boyutlu türevli bir M manifoldu ve üzerinde yönü koruyan türevli bir Z_2 etkisi düşünelim. Reel manifold denen böyle bir manifoldun, bu etki altında iki parçası birbirine giden bir Heegaard parçalanması mevcuttur. Bu iki parçanın ortak kenarı olan yüzey bir torus ise M bir mercek uzayı olmalıdır. Bu konuşmada, büyük bir problemin başlangıcı olarak, öyle bir M manifoldunun S^3'ten ahenkli (equivariant) cerrahi işlemlerle elde edilip edilemeyeceğini tartışacağız. Bu problemin ifadesindeki tüm geometrik nesneleri ve ilgili temel sonuçları tanıtacağız. Her reel kontak manifoldu basit bir reel kontak 3-manifolddan (örneğin S^3) ahenkli kontak cerrahi işlemlerle elde etme programı, Merve Seyhun ile ortak çalışmamızdır.
Geometri, Topoloji Türkçe
Matematik Bölümü Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır