turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Şubat 2016, 13:00


Sabancı Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On the metric theory of continued fractions in the field of formal Laurent series over a finite field

Poj Lertchoosakul
Polish Academy of Sciences, Polonya

The fields of formal Laurent series over finite fields, or the non-Archimedean local fields of positive characteristic, are considered to be the true analogues of the real numbers. In this setting, I will introduce the continued fraction algorithm, which is analogous to the classical real case, and ask some metrical questions regarding the averages of partial quotients of continued fraction expansion. In this talk, we shall see that the continued fraction map in positive characteristic is exact with respect to Haar measure. This fact of exactness implies a number of strictly weaker properties. Indeed, we shall use weak mixing and ergodicity, together with the point-wise subsequence ergodic theorems, to answer our questions. This is a joint work with Radhakrishnan Nair. The talk will be accessible to general maths audience.
Sayılar Teorisi İngilizce
FENS 2008

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır