turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Aralık 2015, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

The Voronoi formula and double Dirichlet series

E. Mehmet Kıral
Texas A&M University, Amerika Birleşik Devletleri

A Voronoi formula is an identity where on one side, there is a weighted sum of Fourier coefficients of an automorphic form twisted by additive characters, and on the other side one has a dual sum where the twist is perhaps by more complicated exponential sums. It is a very versatile tool in analytic studies of L-functions. In joint work with Fan Zhou we come up with a proof of the identity for L-functions of degree N. The proof involves an identity of a double Dirichlet series which in turn yields the desired equality for a single Dirichlet coefficient. The proof is robust and applies to L-functions which are not yet proven to come from automorphic forms, such as Rankin-Selberg L-functions. The first two thirds of my talk should be accessible to a general audience.
Analiz İngilizce
TB 250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır