turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Kasım 2015, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Finite groups with splitting automorphisms

Kıvanç Ersoy
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Thompson proved that a finite group with a fixed point free automorphism of prime order is nilpotent. Kegel proved the same result for splitting automorphisms of prime order. Prob- lems about splitting automorphisms of finite solvable groups are studied by Jabara, Kurzweil, Meixner and Khukhro. In this talk we will prove the following results: Theorem. (E.) A finite group with a splitting automorphism of odd order is solvable. Theorem:(E. - Gupta) For any $n\in N$, a finite group with a splitting automorphism of order $2^n$ is solvable.
Grup Teorisi İngilizce
TB 240

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır