turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Kasım 2015, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Quotients of Irrationals

Nurettin Ergun
Marmara University, Türkiye

As is well-known, a continuous image of a separable and completely metrizable space is called in Topology as analytic set or analytic space. The following theorems Baire-Alexandroff Theorem (1929): A topological space $X$ is homeomorphic to $\mathbb{P}$ iff X is a separable, 0-dimensional and metrizable space which is an absolute $G_\delta$ having no compact open subset. Hausdorff Theorem (1932): A metric space is an analytic set iff it is a continuous image In the above setting, $\mathbb{P}$ denotes the irrationals with the standard subspace topology obtained . We will give a detailed proof in this talk of the following well-known theorem of Ernest Michael and Arthur H. Stone from 1969: The Main Theorem: Every analytic set is actually an image of $\mathbb{P}$ under a quotient mapping.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır