turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ekim 2015, 17:00


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Superlinear convergence in modern convex optimization

Levent Tunçel
University of Waterloo, Kanada

We propose new algorithms for solving convex optimization problems. The main structural properties used in our design and analysis of the algorithms hinge on some key properties of a special class of very smooth, strictly convex barrier functions. Even though our analysis has primal and dual components, our algorithms work with the dual iterates only, in the dual space. Our algorithms converge globally at the same worst-case rate as the current best polynomial-time interior-point methods. In addition, our algorithms have the local superlinear convergence property under some mild assumptions (including on a very general class of convex optimization problems defined via hyperbolic polynomials). Moreover, our algorithms are based on an easily computable gradient proximity measure, which ensures an automatic transformation of the global linear rate of convergence to the locally superlinear one under some mild assumptions. This talk is based on joint work with Yu. Nesterov.
Optimizasyon ve Yöneylem Araştırmaları İngilizce
ENG B05

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır