turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Lisansüstü Başvuru

8 PhD positions in newly established RTG between Berlin and Hannover

The German Science Foundation (DFG) has recently approved the new Research Training Group (RTG) 2965 in algebraic and arithmetic geometry "From geometry to numbers: Moduli, Hodge theory, rational points“ jointly run by the Leibniz Universität Hannover and by the Humboldt-Universität zu Berlin. During its first phase, the RTG will run from October 1st, 2024 until September 30, 2029.

We hereby advertise 8 PhD positions (75%, E13, 4 years) within the above mentioned RTG. The positions come without any teaching duties and start on October 1, 2024. Candidates will be either based in Berlin or Hannover and are expected to contribute to and actively participate in the academic program of the RTG.

Interested candidates are asked to apply through mathjobs: https://www.mathjobs.org/jobs/list/24664

Application deadline is 15.06.2024. (Late applications can be accepted until the positions are filled.)

More information can be found on the RTGs website: https://sites.google.com/view/rtg-2965 

İlanın Web Sayfası

turkmath.org   29.05.2024

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır