turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Prof.Dr. Turgut Başkan vefat etti

admin 30.09.2015

 

Prof.Dr. Turgut Başkan 27 Eylül 2015 tarihinde vefat etmiştir. Yurt içinde Uludağ Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde dersler veren, akademik ve idari görevlerde bulunan Prof. Dr. Turgut BAŞKAN, yurtdışında da Kyoto Üniversitesi ve Aberdeen Üniversitesi’nde akademik çalışmalar gerçekleştirmiştir.
Akademik yaşantısının çoğunluğunu üniversitelerin kurulum ve gelişim aşamalarında geçirmiş ve yapmış olduğu bilimsel ve idari katkılarla bulunduğu kurumların gelişimine ivme kazandırmıştır. Özellikle taşra üniversitelerinde bizzat kendisinin büyük uğraşılarıyla düzenlenmiş olan sempozyum ve kongrelerde çok önem verdiği genç matematikçileri Türkiye’nin önde gelen matematikçileriyle tanıştırmış ve onların akademik yaşantılarına yön vermelerine olumlu katkılarda bulunmuştur. Çalıştığı kurumlara yeni binalar yanında yeni yönetim biçimleri kazandırmıştır.
Birçok öğrencisine ve genç matematikçiye geniş akademik çevresi sayesinde ileriyi gören vizyonuyla yurtdışında okuma fırsatı oluşturmuş ve uygun danışmanları şahsi çabalarıyla belirlemiştir. Bu sayede daha önce ülkemizde hiç bilinmeyen ya da yüzeysel olarak ele alınmakta olan Ayrık Gruplar, Süreksiz Gruplar, Cebirsel Topoloji, Riemann Yüzeyleri, Klein Yüzeyleri, Modüler Grup gibi konuların ülkemizde çalışılmaya başlanmasına vesile olmuştur.
Osman Bizim & İsmail Naci Cangül

 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır