2014 Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödülü'ne Alp Bassa ve Olcay Coşkun layık görüldü
Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Alp Bassa ve Doç. Dr. Olcay Coşkun Matematik Vakfı tarafından 2002 yılından bu yana verilen 'Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödülü'ne matematiğe yapmış oldukları katkılardan dolayı layık görülmüştür. Bu ödül Dr. A. Bassa ve Dr. O. Coşkun'a 26 Şubat 2015 tarihinde ODTÜ Matematik Bölümü, Masatoshi Gündüz İkeda Seminer Odası'nda saat 15:30'da yapılacak törenle verilecektir.

Belirtilen gün ve saatte Dr. A. Bassa ''Solutions of Equations over Finite Fields - what we know about them and why they are essential even for people not interested in finite fields'' başlıklı bir seminer, Dr. O. Coşkun ''Axiomatic and functorial representation theory of finite groups'' başlıklı bir seminer verecektir. Konuşmalara herkes davetlidir.

Dr. Alp Bassa Lisans derecesini 2004'te ODTÜ Matematik Bölümü ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinden, Doktora derecesini de Universitat Duisburg-Essen'den 2007'de almıştır. Dr. Bassa çalışmalarını Matematiğin Cebirsel Sayılar Teorisi ve Sonlu Cisimler Teorisi alanlarında sürdürmektedir.

Dr. Olcay Coşkun Lisans derecesini 2002'de Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü'nden, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini de sırasıyla 2004 ve 2008 yıllarında yine Bilkent Üniversitesi'nden almıştır. Dr. Coşkun çalışmalarını Matematiğin Homolojik Cebir ve Temsil Teorisi alanlarında sürdürmektedir.

Türkiye`de matematik alanında araştırmalarını sürdüren seçkin bilim insanlarının araştırmalarını değerlendirmek ve üstün niteliklerini kamuoyuna duyurarak bu tür çalışmaları teşvik etmeyi amaçlayan ödül, Türk matematiğine evrensel düzeyde katkıda bulunan Prof. Dr. Masatoshi Gündüz İkeda'nın anısını yaşatmak için 2002 yılından bu yana genç (45 yaşını aşmamış) araştırmacılara Matematik Vakfı (www.matematikvakfi.org.tr) tarafından verilmektedir.
  Web : http://www.matematikvakfi.org.tr/tr/
  Yazdır