turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Türk Matematik Derneği TÜBİTAK Başkanlığına Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri hakkında bir mektup gönderdi

admin 18.11.2014

 

Türk Matematik Derneği, 2015 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Esasları'nın 3. maddesindeki 'Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri' için kişisel başvuru esastır ifadesi hakkında Türk Matematik Derneği Yönetim Kurulu'nun görüşlerini iletmek üzere 3.11.2014 tarihli bir mektup gönderdi.

Mektupta,

Yönetim Kurulumuz maddenin bu şekliyle, ödüllendirilmeyi hak eden bilim insanlarının ödüllendirilmesinin önünde bir engel teşkil ettiği düşüncesindedir. Bu düşüncenin en önemli dayanağı, genel olarak bilim insanlarının ve özel olarak Matematik alanında araştırmalarını yürüten araştırıcıların büyük çoğunluğunun sahip oldukları tevazudur. Bildiğiniz gibi, geçmiş yıllardaki uygulamalarda, 'geçmişte TÜBİTAK Bilim, Hizmet, TÜBİTAK Özel Ödülü veya TÜBİTAK-TWAS (Üçüncü Dünya Bilimler Akademisi) Bilim Ödülü almış olanlar, Türkiye Bilimler Akademisi Konseyi, Üniversite, fakülte, enstitü ve merkezlerin en yüksek organları (senato, fakülte kurulu, enstitü kurulu vb.), Bilimsel ve teknolojik alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının en yetkili kurulları (yönetim kurulu vb.), yetkili kurul olmaması durumunda en üst yöneticileri, TÜBİTAK Ar-Ge ve Ar-Ge Kolaylık Birimleri Yönetim Kurulları ve TÜBİTAK Araştırma Grupları Yürütme Komiteleri (kendi faaliyet alanlarında)' TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerine aday gösterebiliyordu. Bu durum, ödüllendirilmeyi hak eden tevazu sahibi bilim insanlarının gözden kaçmasını engellediği gibi, günümüzde giderek başlı başına bir sorun haline gelmiş olan sayı bazlı değerlendirme yerine nitelik bazlı değerlendirmeyi teşvik ediyordu. Türk Matematik Derneği olarak bu değerli deneyimlerin ve geleneğin korunmasının önemli olduğuna inanıyor ve ilgili maddenin eski haline getirilmesinde veya en azından konunun ilgili tüm paydaşlarca yeterince ve hak ettiği ölçüde tartışılmasında büyük fayda görüyoruz.

Matematik alanında verilen hemen hemen tüm önemli uluslararası ödüllerde, mevcut uygulamanın yani 'kişisel başvuru esastır' ifadesinin tanımladığı durumun tam tersi söz konusudur. Örnek vermek gerekirse, Matematik alanındaki en önemli ödüller olan Fields Medal, Rolf Nevanlinna Prize, Carl Friedrich Gauss Prize, Chern Medal Award, Leelavati Prize için kişinin kendisinin aday olması değil aday gösterilmesi esastır ve bu durum “Nominations are confidential, and must not be disclosed to the candidate. Self-nominations are strongly discouraged” benzeri ifadelerle ilan edilmektedir. Matematik alanındaki bir diğer çok önemli ödül olan 'Abel Prize için ise, Anyone may nominate anyone, but self-nomination is not allowed' ifadesi ile açık bir şekilde belirtildiği gibi kişinin aday olması kesinlikle mümkün değildir.

Türk Matematik Derneği olarak hak edenlerin ödülleri alması en büyük dileğimizdir, ancak, tevazu sahibi olmanın en kıymetli erdemlerden biri olarak görüldüğü camiamızda, mevcut uygulamanın hak edenlerin ödüllerini almasında bir engel oluşturabileceği kuşkusu doğmuştur. Bu bağlamda, Türk Matematik Derneği olarak, 2015 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Esasları’nın uluslararası örnekleri doğrultusunda değiştirilmesini ve geçmişteki uygulamaya dönülmesini talep ediyoruz.

ifadeleri yer aldı.

 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır