turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


İkeda Araştırma Ödülü Hamza Yeşilyurt'a verildi

admin 18.02.2014

 

Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Y. Doç. Dr. Hamza Yeşilyurt Matematik Vakfı tarafından 2002 yılından bu yana verilen 'Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödülü'ne “Mock teta fonksiyonları” konusunda matematiğe yapmış olduğu katkılarından dolayı layık görülmüştür. Bu ödül Dr. H. Yeşilyurt'a 27 Şubat 2014 tarihinde ODTÜ Matematik Bölümü, Masatoshi Gündüz İkeda Seminer Odası'nda saat 15:30'da yapılacak törenle verilecektir.

Belirtilen gün ve saatte Dr. H. Yeşilyurt “Ramanujan'ın 3. dereceden mock teta fonksiyonları için vermiş oldugu bazı denklemler” başlıklı bir de seminer verecektir. Konuşmasının özeti aşağıdadır ve herkes davetlidir.

Dr. Hamza Yeşilyurt Lisans derecesini 1998'de Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü'nden, Doktora derecesini de Illinois Üniversitesi'nden (Urbana-Champaign) 2004'de almıştır. Dr. Yeşilyurt çalışmalarını Matematiğin Analitik Sayılar Teorisi alanında sürdürmektedir.

Türkiye'de matematik alanında araştırmalarını sürdüren seçkin bilim insanlarının araştırmalarını değerlendirmek ve üstün niteliklerini kamuoyuna duyurarak bu tür çalışmaları teşvik etmeyi amaçlayan ödül, Türk matematiğine evrensel düzeyde katkıda bulunan Prof. Dr. Masatoshi Gündüz İkeda'nın anısını yaşatmak için 2002 yılından bu yana genç (45 yaşını aşmamış) araştırmacılara Matematik Vakfı tarafından verilmektedir.

Hamza Yeşilyurt'un Sunumu

Başlık: Ramanujan'ın 3. dereceden mock teta fonksiyonları için vermiş oldugu bazı denklemler.

Özet: Mock teta fonksiyonları teta fonksiyonları gibi davranan ama aslında teta fonksiyonu olmayan q-serileridir. Çok yakın bir zamana kadar Ramanujan'ın bu fonksiyonları nasıl derecelendirdiği bile anlaşılamamıştı. Konuşmamızın giriş kısmında mock teta fonksiyonlarının nasıl tanımlandığı ve bu fonksiyonların teorisinin tarihsel gelişiminden bahsedeceğiz. Konuşmamızın geri kalan bölümü ise mock teta fonksiyonlarının genel q-serisi teorisinde olan bazı uygulamaları ve Ramanujan'ın bu fonksiyonlar için vermiş olduğu bazı denklemlerin çözümü üzerine olacak.

Title: Some identities of Ramanujan for the third order mock theta functions.

Abstract: Mock theta functions are q-series that behave like ordinary theta functions but are not themselves theta functions. Until recently, even the order of a mock theta function as it was defined by Ramanujan was not understood. In the first part of our talk, we will describe mock theta functions and talk about the historical development of the subject. We will then look at some applications of the mock theta functions to the general theory of q-series and solutions to some identities of Ramanujan for the third order mock theta functions.

 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır