turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Prof. Dr. Gündüz Çaginalp vefat etti

admin 10.12.2021

 

University of Pittsburgh Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gündüz Çaginalp 6 Aralık 2021 Pazartesi gecesi vefat etti. Gündüz Çaginalp 1952 yılında Ankara’da doğdu ve aslen Samsun’ludur. İlk 7 yılını ve 13-16 yaşlarını Türkiye’de geçirdi. Cornell University’den 1973’te lisans, 1976’da yüksek lisans ve 1978’de Uygulamalı Matematik alanında Prof. Michael Fisher ile Doktora çalışmasını tamamladı. Prof. James Glimm ile Rockefeller University’de Research Associate olarak çalıştı. 1980’de Carnegie-Mellon University’de Zeev Nehari pozisyonunda çalışan ilk araştırmacı oldu. 1984’ten Aralık 2021’e kadar University of Pittsburgh’da çalıştı.

Prof. Dr. Gündüz Çaginalp, araştırmaları matematik, fizik, ekonomi/finans ve malzeme bilimleri dergilerinde 100’ün üzerinde makaleyle bilim dünyasına önemli katkıları olan uygulamalı matematikçidir. Son 20 yıldır, hem diferansiyel denklemler hem de
istatistiksel yöntemler kullanarak Hesaplamalı Davranışsal Finansın öncülerinden biri oldu. Bundan başka, deneysel ekonomiye ilgisi gelişti ve 2002 Nobel Ekonomi ödülü alan Prof. Vernon Smith ve Prof. David Porter ile dokuz makale yazdı. Varlık akış diferansiyel denklemleriyle bilinir. Bundan başka, arayüz problemlerine faz alan modelleri, diferansiyel denklemlerde yeniden-normalleştirme grup yöntemleri, ve doğrusal olmayan hiperbolik diferansiyel denklemler konularında önemli yayınlar yaptı.

Prof. Caginalp’in doktora tezi latis sistemlerde yüzey serbest enerjisi için termodinamik sınırların varlığını ve özelliklerini ortaya çıkardı ve Comm. Math Physics dergisinde üç makalesi yayımlandı.

Journal of Behavioral Finance (1999–2003) akademik dergisinde Editör ve diğer çeşitli dergilerde Associate Editor olarak görev yaptı. National Science Foundation ve özel kurumlardan ödüller aldı. Çalışmaları Science, The New York Times, SIAM, Wilmott ve diğer gazete ve dergilerde haber oldu.

Lisansüstü Öğrencileri

  • Yusuf Bilgin Altundas (2002) IMA Postdoc 2002-2004, Schlumberger Research Labs 2004-2020, Lockheed-Martin (devam ediyor).
  • Hüseyin Merdan (2004) Visiting Assistant Professor, Illinois Institute of Technology 2004-2005); Profesör, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uygulamalı Matematik (devam ediyor).
  • Ahmet Duran (2006) Assistant Professor, University of Michigan, Ann Arbor, Department of Mathematics 2006-2010; Profesör, İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği (devam ediyor).
  • Mark DeSantis (2011) Assistant Professor, Chapman University 2011-2017; Associate Professor (devam ediyor).
  • Emre Esenturk (2011) Post-doctoral Research Associate, Brown University Ağustos – Aralık 2011; Cambridge University 2016; Marie Curie Research Fellow, Warwick (devam ediyor).
  • Weiqing Xie, Professor, California State Polytechic Univ, Pomona, CA (devam ediyor).


İlgili Web Sayfası
 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır