turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Prof.Dr. Mehpare Bilhan vefat etti

admin 21.01.2019

 

ODTÜ Matematik Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mehpare Bilhan 21 Ocak 2019 pazartesi gecesi İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Mehpare Bilhan, 1943 yılında Vize, Kırklareli'de doğdu. Kandilli Kız Lisesi'nden mezun olduktan sonra matematik okumak için Türk devletinden hibe alarak Paris'e gitti. Paris VI, Pierre-et-Marie-Curie Üniversitesi'nden lisans ve doktora derecelerini aldı. Claude Chevalley, Henri Cartan ve Pierre Samuel gibi birçok ünlü matematikçiden ders aldı; Jean-Pierre Serre'nin bazı seminerlerine katıldı. Roger Descombes yönetiminde Hecke karakterleriyle ilişkili L-serilerinin analitik bir incelemesi üzerine doktora tezi yazdı.

Mehpare Bilhan, 1974'te Türkiye'ye döndü ve Hacettepe Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1980 yılında Cahit Arf ve Gündüz İkeda'nın teşviki ile Mehpare Bilhan, o zamandan beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne geçti. Global cisimlerde yoğunluk teoremleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Profesör Bilhan, İtalya, Fransa ve Mısır'da çeşitli kurumlara akademik ziyaretler yaptı. 1997-2003 yılları arasında İstanbul'da Feza Gürsey Enstitüsü'nde yarı zamanlı araştırmacı olarak çalıştı.

Cebirsel sayılar teorisi ve ilgili alanlarda, ulusal ve uluslararası dergilerde çok sayıda araştırma makalesi yayınlamıştır. İki ortak yazarlı bir soyut cebir ders kitabı vardır. Yurtdışında ve Türkiye'deki konferanslarda birçok konuşma yaptı ve uluslararası yaz okullarında, TÜBİTAK lisansüstü yaz okullarında ve ayrıca okul öğretmenlerinin eğitim programlarında dersler verdi. ODTÜ'de çeşitli lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. Hemen hemen her ODTÜ Matematik Bölümü mezunu ondan bir sayı teorisi veya cebir dersi aldı; çoğu birkaç ders aldı. Dokuz yüksek lisans ve dört doktora tezine danışmanlık yaptı.

Öğrencileri ve meslektaşları tarafından güler yüzlülüğü, hoş sohbeti ve samimiyeti ile de çok sevilen Prof.Dr. Mehpare Bilhan, Saffet Bilhan ile evli olup 2 çocuk ve 4 torun sahibi idi. 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır