Prof.Dr. Mehpare Bilhan vefat etti
ODTÜ Matematik Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mehpare Bilhan 21 Ocak 2019 pazartesi gecesi İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Mehpare Bilhan, 1943 yılında Vize, Kırklareli'de doğdu. Kandilli Kız Lisesi'nden mezun olduktan sonra matematik okumak için Türk devletinden hibe alarak Paris'e gitti. Paris VI, Pierre-et-Marie-Curie Üniversitesi'nden lisans ve doktora derecelerini aldı. Claude Chevalley, Henri Cartan ve Pierre Samuel gibi birçok ünlü matematikçiden ders aldı; Jean-Pierre Serre'nin bazı seminerlerine katıldı. Roger Descombes yönetiminde Hecke karakterleriyle ilişkili L-serilerinin analitik bir incelemesi üzerine doktora tezi yazdı.

Mehpare Bilhan, 1974'te Türkiye'ye döndü ve Hacettepe Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1980 yılında Cahit Arf ve Gündüz İkeda'nın teşviki ile Mehpare Bilhan, o zamandan beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne geçti. Global cisimlerde yoğunluk teoremleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Profesör Bilhan, İtalya, Fransa ve Mısır'da çeşitli kurumlara akademik ziyaretler yaptı. 1997-2003 yılları arasında İstanbul'da Feza Gürsey Enstitüsü'nde yarı zamanlı araştırmacı olarak çalıştı.

Cebirsel sayılar teorisi ve ilgili alanlarda, ulusal ve uluslararası dergilerde çok sayıda araştırma makalesi yayınlamıştır. İki ortak yazarlı bir soyut cebir ders kitabı vardır. Yurtdışında ve Türkiye'deki konferanslarda birçok konuşma yaptı ve uluslararası yaz okullarında, TÜBİTAK lisansüstü yaz okullarında ve ayrıca okul öğretmenlerinin eğitim programlarında dersler verdi. ODTÜ'de çeşitli lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. Hemen hemen her ODTÜ Matematik Bölümü mezunu ondan bir sayı teorisi veya cebir dersi aldı; çoğu birkaç ders aldı. Dokuz yüksek lisans ve dört doktora tezine danışmanlık yaptı.

Öğrencileri ve meslektaşları tarafından güler yüzlülüğü, hoş sohbeti ve samimiyeti ile de çok sevilen Prof.Dr. Mehpare Bilhan, Saffet Bilhan ile evli olup 2 çocuk ve 4 torun sahibi idi.
  Ek Dosya : Ekli belgeyi açmak için buraya tıklayınız.
  Yazdır