turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Prof.Dr. Aydın Tiryaki vefat etti

admin 10.05.2016

 

İzmir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Aydın Tiryaki, 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü vefat etmiştir.

Çaykara Şahinkayalı bir ailenin oğlu olarak 1956 yılında Kars Posof'da doğdu. İlkokulu Posof'da ortaöğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1977 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünden mezun oldu. Kasım 1977 de Kırıkkale Lisesinde öğretmen olarak göreve başladı. Mayıs 1978 de Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne Asistan olarak atandı. Nisan 1979 da aynı görevle Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne geçti.

1986 yılında yardımcı doçent, 1990 yılında doçent, 1996 yılında profesör olmuştur. 1986-1994 yılları arasında Erciyes Üniversitesi, 1994-2000 yıllarında Hacettepe Üniversitesi ve 2000-2008 yılları arasında Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Aydın Tiryaki'nin araştırmaları diferensiyel denklemeler ve fark denklemlerinin çözümlerinin kalitatif incelenmesi üzerine olup bu alanda sınırlılık, kararlılık, periyodiklik, asimptotik davranışlar, salınımlılık ve Lyapunov eşitsizliği üzerine uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış 50'nin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Çeşitli uluslar arası kongre ve sempozyuma davetli konuşmacı olarak katılmıştır. SCI'e kapsamına giren birçok dergide eleştirmen olarak görev yapmıştır.

2008 yılından itibaren İzmir Üniversitesi, Matematik-Bilgisayar (Matematik ve Bilgisayar Bilimleri) Bölümü'nde görev yapan Prof. Dr. Aydın Tiryaki, İzmir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve İzmir Üniversitesi Üniversitelerarası Kurul temsilciliği, 2009–2012 yılları arasında İzmir Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü 60 yaşında vefat etmiştir.

 
Haber Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır